Dobór koloru osłon tekstylnych

PoradnikDobór koloru osłon tekstylnych

Przy wyborze koloru tekstylnej osłony przeciwsłonecznej, takiej jak np. roleta materiałowa, plisa czy też roleta rzymska, należy dokonać przemyślanego doboru, w szczególności koloru samej tkaniny.

Pamiętajmy o tym, że koloru nie „tracą” jedynie elementy wybranego systemu: kasetki rolet, profile plis, prowadnice, elementy PCV itd., chociaż i tak wizualny odbiór koloru uzależniony jest w dużej mierze od natężenia światła czy też kąta, pod którym patrzymy na daną rzecz.

        

W przypadku samych tkanin sprawa się nieco komplikuje. Patrząc na wzorniki tkanin w katalogach widzimy je najczęściej w zupełnie innych warunkach, niż te panujące w naszych wnętrzach. Wzorniki oglądamy najczęściej w sztucznym świetle oraz w sytuacji, gdzie nie widzimy przepuszczalności świetlnej poszczególnych tkanin.

Stąd jedną z ważniejszych czynności przy doborze tkaniny jest spojrzenie na nią pod światło dzienne.

W przypadku plis należy dodatkowo rozłożyć nieco harmonijkę z tkaniną plisowaną, aby otrzymać sposób ułożenia tkaniny na oknie.

        

Idealną będzie możliwość przymierzenia tkaniny w docelowym miejscu jej zamontowania. Warto więc wypożyczyć sobie interesujące nas wzorniki czy też próbki tkanin i w domu, mieszkaniu czy biurze przymierzyć tkaniny do naszych okien.

Warto również dokonać przymiaru w różnych warunkach oświetleniowych: w mocnym słońcu, w półmroku czy też w sztucznym świetle, gdy na zewnątrz będzie całkiem ciemno. Dopiero wtedy będziemy pewni, że naturalna zmiana koloru tkaniny, czy też zmiana w naszym odbiorze koloru tkaniny nie będzie dla nas (przykrym) zaskoczeniem.

Szczególnie rozważnie powinniśmy postępować decydując się na tkaniny w ciemnej kolorystyce lub czarne. Te kolory, które widzimy we wzornikach mogą zmienić się nawet diametralnie na oknie, gdy będzie padało / przenikało przez nie ostre letnie słońce.

Taka sytuacje nie wystąpi jedynie przy tkaninach typu BLACK-OUT, które nie przepuszczają światła słonecznego i tym samym nie „tracą” koloru.

Szczerze mówiąc te same mechanizmy dotyczą jasnych kolorów, nawet samej bieli, ale tutaj różnice są nieznaczne i najczęściej nie zwracamy na nie uwagi.

        

Kolejnym istotnym zjawiskiem występującym przy przesłonach tekstylnych jest nadanie zabarwienia wnętrzom.  Gdy decydujemy się na tkaniny w mocnych kolorach, np. żółtym, musimy zdawać sobie sprawę, że taka osłona przeciwsłoneczna spowoduje zmianę koloru wewnątrz pomieszczenia.

Zjawisko to stanowi idealne dopełnienie, jeśli miał być to zamierzony efekt.

Jeśli jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy, że mocne słońce przechodzące przez tkaninę doprowadzi do zażółcenia się ścian, podłogi czy też mebli, będzie to dla nas przykra niespodzianka.

        

Jak widzicie, odpowiedni dobór koloru przesłony okiennej jest równie ważny jak np. odpowiednie meble na wymiar. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu przyczyniliśmy się do uporządkowania wiedzy na temat osłon okiennych.