Jakie rolety zaciemniające wybrać

PoradnikJakie rolety zaciemniające wybrać

Bywają chwile, gdy pragniemy zupełnie odciąć się od dopływu światła słonecznego. Różne są tego przyczyny: z jednej strony przeszkadza nam zbyt wysoka temperatura, z drugiej nadmierne nasłonecznienie uniemożliwiające pracę przy komputerze. W takich sytuacjach na ratunek przybywają rolety zaciemniające. Dzięki nim można zupełnie powstrzymać napływ światła do pomieszczenia, dbając jednocześnie o komfort termiczny. Tylko który model wybrać, aby w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom?

Rolety rzymskie z tkaniną blackout

Wybór zdaje się oczywisty, gdy myślimy „roleta zaciemniająca” – to model wykonany ze specjalnej tkaniny typu blackout. Materiał został zaprojektowany z myślą o osiągnięciu efektu zaciemnienia w nawet 95 procentach. Wystarczy zaciągnąć roletę, aby cieszyć się zarówno komfortem termicznym, jak i zupełnym brakiem światła słonecznego. Znaczenie podczas wyboru takiego rozwiązania ma nie tylko grubość, ale także ułożenie tkaniny. Płynna regulacja pozwala w wygodny sposób zarządzać światłem wpadającym do pomieszczenia, chroniąc jednocześnie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Rozwiązanie to jest praktyczne z jeszcze jednego powodu – rolety zaciemniające z tkaniną typu blackout umożliwiają swobodną regulację ciepła w pomieszczeniu. To świetny izolator, który docenisz zwłaszcza podczas letnich miesięcy.

A może rolety materiałowe?

Jeśli wolisz nieco bardziej klasyczne rozwiązania, do gustu z pewnością przypadną Ci rolety materiałowe. To nieco tańsza, ale równie praktyczna opcja. Aby model pełnił funkcję zaciemniającą, należy zdecydować się na zakup grubszej tkaniny w nieco ciemniejszym odcieniu, np. brązu, fuksji czy granatu. Dzięki wykorzystaniu materiału wysokiej jakości rolety wolnowiszące znakomicie sprawdzają się w miejscach narażonych na średnie bądź duże nasłonecznienie. Równomierne ułożenie tkaniny umożliwia swobodną regulację światła dostającego się do wnętrza i uzyskanie częściowej przezierności. Wystarczy jednak upuścić roletę do samego końca, aby cieszyć się efektem pełnego zaciemnienia.