Plisy Plisy Rolety dzień i noc Rolety dzień i noc Rolety materiałowe Rolety materiałowe Rolety screen Rolety screen Rolety rzymskie Rolety rzymskie Żaluzje Żaluzje Verticale Verticale Moskitiery Moskitiery Markizy Markizy Rolety zewnętrzne Rolety zewnętrzne Rolety nadstawne Rolety nadstawne Silniki i sterowania Silniki i sterowania
Jak czyścić rolety materiałowe?

Jak czyścić rolety materiałowe?

Wiosna to znakomity czas na przeprowadzanie domowych porządków, na które nigdy nie mieliśmy czasu. Z przyjemnością zabieramy się za pielęgnację firan oraz zasłon, ale bardzo często zapominamy o tym, że także rolety potrzebują naszej uwagi. Tylko jak oczyścić materiał, aby mu nie zaszkodzić i zachować jego walory? Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Dekoracje okienne dostępne są w szerokiej gamie praktycznych i stylowych rozwiązań. Klasycznym wyborem wciąż pozostają rolety materiałowe, które z powodzeniem można dopasować do wystroju dowolnego wnętrza. Jednak jak inne osłony, również wymagają pielęgnacji. Aby na długo zachować ich idealny stan, wystarczy wiedzieć, jak czyścić je w odpowiedni sposób.


Wystarczy ścierka i odrobina wyczucia

Roletę materiałową lepiej czyścić, gdy na zewnątrz świeci pełne słońce, aby żadne zabrudzenie nie umknęło naszej uwadze. W przeciwieństwie do firan czy zasłon nie ma konieczności ściągania ich z okna podczas czyszczenia – szczególnie, jeśli zabrudzenia nie są duże i wynikają jedynie z codziennego użytkowania.

Większość osłon materiałowych pokryta jest apreturą – specjalną powłoką zapobiegającą blaknięciu tkaniny w wyniku działania słońca. Aby pozbyć się kurzu oraz drobnych zabrudzeń, wystarczy lekko zwilżona szmatka z mikrofibry. Pamiętajmy, że rolety tego typu nie nadają się do prania oraz prasowania. Tych kilka czynności wystarczy, aby oczyścić je z drobnych zanieczyszczeń i tym samym odświeżyć ich wygląd.


Kiedy sięgnąć po detergent?

Na rolecie znajdują się większe plamy? Z pomocą może przyjść gumka do mazania – przetrzyjmy suchą tkaninę w miejscu zabrudzenia. Czasem jednak i to nie wystarczy, aby przywrócić osłonie dawny blask. Możemy w tej sytuacji sięgnąć po delikatny detergent – nie należy jednak stosować go zbyt wiele, ponieważ może pozostawić na tkaninie nieestetyczne zacieki.

Jeśli osłony są mocno zakurzone, przyda się odkurzacz. Ustawmy jak najniższe obroty, wybierzmy końcówkę szczotkową i powoli przejedźmy po materiale. Czynności tego typu wystarczy przeprowadzać raz w miesiącu, aby zachowały swój wygląd na długi czas.