Jakie osłony okienne wybrać?
Kontrola nad wpadającym do wnętrza światłem pozwala zapewnić sobie komfort w domowym zaciszu. Żaluzje, rolety, zasłony czy markizy – wszystkie te rozwiązania pozwalają Ci zadbać o dobrą atmosferę i poczucie prywatności w mieszkaniu, jednak mają także wady i zalety, o których warto pamiętać. Jeśli chcesz poznać kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować przy wyborze osłon okiennych, serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego poradnika.
Rolety — szeroki wybór stylów, materiałów i kolorów
Jednym z najpopularniejszych wariantów osłon okiennych są rolety – i nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę różnorodność rodzajów. Do ich największych zalet należy łatwość montażu i pielęgnacji, prosta budowa, a także bardzo szeroka paleta materiałów, z których mogą być wykonane. Można je dopasować do każdego wnętrza — swobodne modele rzymskie doskonale podkreślają przestronne pomieszczenia, a kompaktowe plisy świetnie sprawdzą się w pokojach o niewielkim metrażu.
Żaluzje — pełna kontrola nad światłem
Jeśli zależy Ci przede wszystkim na szerokiej skali regulacji dopływu naturalnego i sztucznego światła, które wpada do pomieszczenia, nie ma lepszej osłony okiennej niż żaluzje. Dzięki połączeniu listewek z drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych, które poruszają się na żyłkach, są wygodne w obsłudze i trwałe, jednak ich czyszczenie bywa pracochłonne. Szczelna bariera, którą tworzą gwarantuje również poczucie prywatności i osłonę przed niepożądanymi spojrzeniami.
Markizy i rolety zewnętrzne — pełna kontrola nad temperaturą pomieszczeń
Wpadające przez okno promienie słońca mogą nie tylko drażnić wzrok, lecz także powodować szybkie podnoszenie się temperatury. Nowoczesne osłony okienne pozwalają skutecznie zapobiec takim sytuacjom — doskonałym tego przykładem są markizy i rolety typu screen, które możesz znaleźć w ofercie sklepu Taparella. Montowane są na zewnątrz, a dzięki specjalnemu materiałowi absorbują promieniowanie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu się wnętrza. Markizy okienne nie blokują całkowicie dopływu światła, jednak pozwalają zredukować refleksy, co znacznie zwiększa komfort — szczególnie przy pracy przed komputerem.